Jura Gagaiņa personālizstāde "4x4 + SUDRABS" apskatāma Rīgas Motormuzejā

Juris Gagainis ir viens no tiem pirmajiem entuziastiem, kas līdzdarbojies Latvijas Antīko automobiļu kluba un Rīgas Motormuzeja dibināšanā. Personālizstāde „4x4 + SUDRABS” pa mirdzošu meistarības laipu ved apmeklētāju pāri robežām starp tehniku un mākslu.

Juris Gagainis – divu Vidzemes amatnieku dzimtu pēctecis - dzimis 1944.gada 26. septembrī Rīgā. Viņa mātes senči un brāļi taisījuši ļoti stiprus ratus Jaunburtniekos. Tēva tēvs bijis krāšņu podnieks Litenē, bet tēvs strādāja uz dzelzceļa.

Bērnība pagāja Matīsa ielā starp dzelzceļu, Rīgas otro gāzes fabriku un leģendāro "Russo-Balt", kur pēckara gados darbojās PSRS Aizsardzības ministrijas kara remonta rūpnīca.

Industriālā vide iekvēlināja viņa interesi par tehniku un tās detaļu savdabīgo skaistumu.

Māte ar gudriem pamudinājumiem palīdzēja attīstīties Jura un viņa dvīņumāsas, tekstilmākslinieces Anitas Celmas mākslinieciskajām dotībām. Tomēr Juris Gagainis vispirms apguva instrumentu atslēdznieka iemaņas arodskolā, pēc tam dienesta laikā mācījās aviācijas skolā Sibīrijā un tikai tad metāla mākslas nodaļā Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā. 1973.gadā viņš ar izcilību beidza Tallinas Mākslas institūtu, kur pedagogi augstu novērtēja arī jaunā mākslinieka grafiķa talantu. Tas jaušams gan viņa emaljas gleznojumos, gan rotu kompozīcijās, gan detaļu grafiskajā smalkumā. Bolderāja un draugi atklāja Jurim Gagainim kuģu pasauli. Viņu interesē lietu un ļaužu vēsture, viņš ceļo, ir gudrs un temperamentīgs dzīves vērotājs un lielisks stāstītājs,– gan vārdos, gan formās, gan izvēlēto materiālu un apdares tehnoloģiju saspēlē.

Taču šajā izstādē var iepazīt arī Juri Gagaini – auto cilvēku. Te redzami viņa lolotie  „Vilīši”, kas bija viņa sapnis jau kopš bērnības.Muzeja speciālisti varētu pastāstīt, ar kādu mīlestību un lietpratību Juris Gagainis palīdzējis atdzimt dažam labam senajam spēkratam. Viņš ir viens no tiem pirmajiem entuziastiem, kas līdzdarbojās gan  Latvijas Antīko automobiļu kluba gan Rīgas Motormuzeja dibināšanā.

„Mūsdienu lietu darbības principi parasti ir lietotājam slēpti. Agrīnās tehnikas formas tos pauda interesanti,” saka Juris Gagainis.

Izstāde apskatāma no 1.jūlija līdz 15. septembrim muzeja 0. stāvā.

Izstādē izmantoti mākslas darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Latvijas Mākslinieku savienības muzeja krājuma, kā arī privātkolekcijām.